Cantina Pantun

Jutta a Mimmo jsou pro mě ztělesněním podstaty rukodělného vína. A nejde jen o víno, ale o celý styl života. Bydlí na vesnici, mezi vinicemi, u svého sklípku. Skromně. Mají dva psy, těžko říct kolik koček a asi 12 slepic.

Jutta je původem z německa, hrdá aktivistka, vystudovala literaturu a pracovala v tiskařské dílně. Táhlo jí to ale do přírody. Za Mimmem. Ten pochází z města Mottola a pracoval v restauraterství v Itálii i ve světě. I on se chtěl starat o vlastní kousek půdy.

Společně zakoupili pozemky 5 km od Mottoly. Pole. Z počátku pro ně bylo víno jen jednou z mnoha věcí, které pěstovali. Jejich původní myšlenka totiž byla vymanit se z monetárního systému, pěstovat si všechno, být soběstační a co nevypěstují, s někým vyměnit. To se časem ukázalo jako ne úplně praktické, navíc stále víc lidí chtělo jejich víno.

Neuvěřitelné je, že si udělali všechno sami. Předělat pole na vinohrad není legrace. Potom pěstovat víno. Učit se. Dělat chyby. Čekat 3 roky od zasazení vína na první sklizeň. Hlavně ve světě vína když jeden rok uděláte chybu, tak čekáte další rok, abyste to udělali jinak a pak další, abyste viděli, jak to dopadlo. Víno pěstují jako alberello pugliese - schválně zvolili ten nejstarší a nejméně výnosný způsob pěstování, právě proto, aby byl výnos malý, kvalita vysoká a rostliny zdravé. Zkrátka a dobře, ve všech ohledech volí tu “správnou” cestu, i když je to většinou ta nejsložitější.

Mají bílou jílovitou půdu, která obecně dává elegantnější vína než ta červená na jihu Apulie. Taky jsou ve vyšší nadmořské výšce konkrétně 300 m. n. m. Pěstují hlavně Primitivo, jak velí tradice jejich oblasti, ale mají i pár bílých odrůd - Verdecu, Greco Bianco a Minutolo. Ty vína se musí ochutnat, to se nedá popsat, prostě musíte zkusit minimálně Skietto a Arzillo - kolikrát jste pili pet-nat z Primitiva?

Když jsme k Juttě a Mimmovi s Amálkou přijeli na návštěvu, mysleli jsme, že jsme v pohádce. Mimmo nosil víno a vyprávěl o něm, Jutta připravila friselle s rajčaty a kapary ze zahrádky, s olivovým olejem vlastní výroby. Mimmo nám loupal čerstvé mandle ze stromu, pod kterým jsme seděli. Ten den jsme zrušili všechny ostatní návštevy, které jsme měli naplánované. Dobré věci chtějí čas.

pantun